Ako funguje EGT
Aké sú najnovšie ochrany a nastavenia moderných preplňovaných motorov.
Dnes už často počuteľný výraz EGT (Exhaust Gas Temperature), tvorí veľmi dôležitú časť ochrany a zároveň nastavenia moderných preplňovaných motorov. Čo to vlastne znamená v praxi a ako to celé funguje.
Tajomstvo všetkého spočíva v teplote výfukových plynov (EGT). Celý svet okolo áut v ostatnej dobe sa snaží docieliť čo najväčší výkon motora pri čo najmenšom objeme. V praxi to znamená, že čím väčší výkon motora dosiahnem, tým viac tepla vyprodukujem, problém väčšieho tepelného zaťaženia spaľovacieho priestoru je hneď na začiatku vyriešený konštrukčne pri vývoji. Avšak omnoho vyššia teplota výfukových plynov moderných motorov, musí byť striktne kontrolovaná na maximálnej hranici sériovo vyrábaných motorov 770 °C. Samozrejme najmodernejšie dieselové motory pracujú až s teplotou 850 °C a upravené motory používané na súťažné účely, v ktorých sú použité veľmi kvalitné materiály dosahujú až 950 °C aj to iba krátkodobo a to pri použití ALS. Faktom je, že konštruktéri sa štandardne viac prikláňajú k maximálnej teplote medzi 650 až 720 °C. Najčastejšie je maximálna teplota dosiahnutá chodom motora v maximálnej záťaži. Ale pri turbo dieselovom motore je omnoho viac rizík. Dokonca aj chod na malú záťaž môže privodiť maximálne EGT.
Niektoré turbo dieselové motory dosiahnu maximálne dovolené EGT pri jazde konštantnou rýchlosťou 120km/h . A veľmi dôležitý je fakt, že od EGT je extrémne závislá aj spotreba paliva.
Priblížim Vám zopár faktorov, ktoré majú vplyv na EGT dieselového preplňovaného motora, ktoré sme si mohli otestovať aj na motore 320CDI v Mercedese triedy E. Najhoršie je, že vysoké EGT sa vráti ako bumerang na bezpečnosti a životnosti motora, preto je jeho správna kontrola veľmi dôležitá.
Nadmorská výška – má efekt na EGT. Teoreticky je to nemožné, ale je to tak, špeciálne keď koncernové auto nemá kontrolovaný atmosférický tlak a od neho závislú kompenzačnú mapu. Nadmorská výška má vplyv na plniaci tlak turbo dúchadla, resp. definitívne sa prejaví na pomere zmesi paliva a kyslíka, čo zmení teplotu EGT.
Rozdielne palivo – palivo 4 rozdielnych značiek má efekt na EGT.
Po našom teste, iba rozdielna viskozita a kĺzavosť paliva zmení výsledok časovania a to rapídne zmení EGT. Pri našom teste sme porovnávali aj výkon spomenutej motorizácie ktorý je korigovaný kompenzáciou na základe EGT a dospeli sme k nameranému rozdielu až 25 koní, podľa kvality testovaného paliva a od neho závislého EGT.
Nekorektný pomer zmesi paliva a kyslíka – toto je veľmi delikátna časť, jednoducho pretože malá variácia nekorektného nastavenia môže zapríčiniť rozdiel EGT o 200 °C . Toto nastavenie, ktoré tvorí podstatu chip tuningu, je najzákladnejšie a najdôležitejšie pochopiť pre správne nastavenie riadiacej jednotky motora. Pretože po zlom nastavení síce bude motor silnejší a bude mať väčší výkon, avšak pri krátkodobom zaťažení bude všetko v „poriadku“, no pri dlhodobom zaťažení (cesta na diaľnici, a pod.) sa prejaví prehriatím výfukového traktu, turba, spaľovacieho priestoru…ktoré vedie k deštrukcii motora.
Nekorektná teplota chladiacej kvapaliny – tu máme situáciu kedy teplota
chladiacej kvapaliny môže byť v rozpätí 15 °C oproti stanovenej pracovnej teplote motora. Samozrejme aj toto má veľký vplyv na EGT.
Nekorektné nastavenie časovania – tento problém sa týka skôr mechanického rotačného čerpadla v turbo dieselovom motore, mnoho faktorov ma vplyv na časovanie a treba prihliadnuť skôr na mechaniku. Taktiež nastavenie vačkového hriadeľa dokáže zmeniť EGT bez problémov o 100 °C
Veľa ostatných faktorov sa prejaví na EGT, a nieje možné zachádzať do detailov, ale uvádzam malý súhrn najdôležitejšieho:
- Kontaminované palivo
- Týranie vodičom
- Zanesený palivový filter
- Ťahanie alebo jazda príliš rýchlo na dlhé vzdialenosti
- Zanesený vzduchový filter
- Zanesený výfukový systém
Ako som napísal predtým, to všetko tvorí bumerangový efekt a problém je, že jeden nikdy nevie kedy sa udalosť stane.
Čo keď je EGT limit periodicky prekračovaný:
Koruna piestu bude poškodená a zničenie príde veľmi rýchlo, a treba zohľadniť, že v každom modely boli na piest a valec použité iné materiáli. Niektorý materiál dokáže zdolať vysokú teplotu lepšie ako iný.
Prvým znakom je poškodené výfukové zberné potrubie a turbo dúchadlo. Výfukové zberné potrubie praskne alebo zhorí tesnenie ako prvá udalosť. Regulácia turbo dúchadla (Waste Gate alebo VGT) sa začne prehriatím zadierať ale nakoľko to nieje možné vidieť, neviete o tom. Sfarbenie turbo dúchadla je jedna z ciest, ako sa dá stanoviť vnútorná kondícia.
Keď waste gate nesie známku poškodenia, plniaci tlak je odlišný ale toto taktiež nieje jednoduché spoznať, nakoľko štandardne nieje ukazovateľ tlaku vo vozidle. Iba v prípade úplného zadretia prestane byť tlak regulovaný a motor začne pracovať v núdzovom režime.
Hlava valcov v spaľovacom priestore začína praskať, iba jemná prasklina ako vlas na začiatok môže viesť k spojeniu kanálu s chladiacou kvapalinou. Poškodenie a prepálenie piestu je veľmi bežný jav, aj keď je použitý kvalitný materiál na piest a valec. Niekedy môže zniesť nadmernú teplotu viac ako ostatné komponenty. Motor, ktorý má neustále prekračované maximálne povolené EGT, celkovo nevydrží viac ako niekoľko tisíc až 10 tisíc kilometrov, predtým bude kompletne poškodený.
Preto odporúčam pri rozhodovaní, komu zveríte Vaše auto do rúk na zvýšenie výkonu zohľadniť fakt, že oprava auta v takomto prípade nie je najlacnejšia (a auto sa pokazí zásadne v najnevhodnejší moment). Navštívte radšej renomované dielne, kde majú potrebné vedomosti a vybavenie na komplexné testovanie a programovanie vozidla a kde úpravu vedia v prípade potreby individuálne prispôsobiť stavu motora a nemajú „kupovaný software cez internet z Nemecka tej najlepšej kvality :-)“.
Marek Mosný